cPanel’de PHP Sürüm Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde sizlere cPanel üzerinden PHP Sürüm Güncellemesi nasıl yapılır bunu anlatacağım.

Adım 1 :

İlk öncelik olarak web tarayıcımızın url kısmına alanadimiz:2083 şeklinde alan adımızı ve cPAnel giriş portunu yazıyoruz. (cPanel giriş portu 2083’dür.)

Adım 2 :

cPanel’e giriş yaptıktan sonra sayfamızı aşağıya doğru indiriyoruz ve ” Yazılım ” kategorisi altında bulunan ” MultiPHP Yöneticisi ” sekmesine tıklıyoruz.

Not : Kimi zaman bazı arkadaşlarımız ” Select PHP Version ” sekmesine tıklayarak PHP Sürüm Güncellemesi yapmaya çalışmaktadır ancak bu özellik hosting firmaları tarafından kapalı olarak bırakılmaktadır. Yani bu sekmeden PHP Sürüm Güncellemesi yapılmamaktadır.

Adım 3 :

” MultiPHP Yöneticisi ” ne tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

Adım 4 :

Açılan bu sayfada resimdeki adım sıralamasını takip etmeniz gerekmektedir.

  • 1 – Sürüm güncellemesi yapılacak olan alan adımız seçilir.
  • 2 – PHP sürümü seçilir.
  • 3 – PHP sürümü seçildikten sonra ” Uygula ” butonuna basılır ve sürüm güncellemesi tamamlanmış olur.

Not : PHP Sürüm güncellemesi yapıldıktan sonra web sayfanız bir kaç saniye boyunca açılmayabilir. Daha sonrasında açılacaktır. Ancak web sitenizin yazılımı her zaman her PHP sürümü ile çalışmamaktadır. Bunun için 1 dakika sonunda web siteniz açılmıyor ise PHP sürümünüzü tekrar değiştirmeniz gerekmektedir.

Evet arkadaşlar ” PHP Sürüm Güncelleme ” işlemimizi tamamlamış bulunmaktayız. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle, iyi günler dilerim.

Yukarı Çık