Domain Nedir – Alan Adı Nedir – Etki Alanı Nedir

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Domain adresinin (Alan adı – Etki alanı) ne olduğundan bahsedeceğim.

Yeni başlayan arkadaşlarımız tarafından sık sık Alan adı nedir ?,  Etki Alanı Nedir ? ya da Domain nedir? Şeklinde sorular sorulmaktadır. Eğer yeni başlayan birisi iseniz o zaman bir web sitesini yapmak için bir alan adına yani domain adresine ihtiyacınızın olduğunu duymuşsunuzdur.

 Ancak çoğu zaman alan adı ve hosting ( Web Barındırma ) hizmetleri bibiriyle karıştırılmaktadır. Bu iki terim aslında birbirinden farklıdır.

Alan Adı Nedir ?

Alan adı, aynı zamanda domain ya da etki alanı olarak da geçmektedir. Bu 3 terim birbiriyle aynı anlamdadır. Web sitelerini ziyaret etmek istediğimizde tarayıcımızın url kısmına yazdığım sitenin adresine Alan Adı denir.

Alan adlarını daha detaylı bir şekilde açıklayacak olursak, internet ortamında bulunan her bir bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için ip adreslerine ihtiyaçları vardır. IP adresleri şu şekilde görünmektedir.

Örnek : 172.217.17.174

Not : Yukarıda belirtmiş olduğum ip adresi Google.com sunucularına ait bir ip adresidir.

IP adreslerini hatırlamak oldukça zordur. Yukarıdaki gibi sayıları her defasında internette girmeye çalıştığınız web sitelerine erişmek istediğinizde sürekli bu sayıları yazdığınızı bir düşünün.  İşte bu sorunu çözebilmek için Alan adları icat edilmiştir.

Alan adları sayesinde internet ortamında 172.217.17.174 ip adresini url kısmına yazarak Google.com sunucularına bağlanmak yerine url kısmına doğrudan Google.com yazarak Google sunucularına erişebilmemizi sağlanmıştır.

Alan Adı Sisteminin Sorumlusu Kimdir ?

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), tarafından yönetilmektedir.

ICANN

İnternetin kararlılığını ve bütünlüğünü desteklemek için birlikte çalışan küresel İnternet topluluğu

ICANN nedir?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Bu servisler ilk olarak ABD hükümeti ile yapılan sözleşme gereği İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) ve diğer kurumlar tarafından gerçekleştiriliyordu. Günümüzde IANA’nın işlevini ICANN gerçekleştirmektedir. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmaktadır.

Yukarı Çık