Htaccess ile HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? / HTTP to HTTPS

Merhaba arkadaşlar.
Bu makalemde sizlere .htaccess dosyası içerisinden hhtp’yi https’ye nasıl yönlendirebileceğiniz hakkında bilgi vereceğim.

Adım 1 :

cPanel hesabımıza giriş yapıyoruz.

Adım 2 :

Kullanıcı adı ve şifremizi doğru bir şekilde girdiğimizde karşımıza cPanel için kontrol paneli karşımıza gelecektir.

Adım 3 :

Kontrol panelimiz içerisinde .htaccess dosyamızın içerisinde işlem yapacağımız için karşımıza bulunan ekranda ” Dosya Yöneticisi ” seçeneğine tıklıyoruz ve karşımızda bulunan ekrandan public_http klasörünün içerisine giriyoruz.

Adım 4 :

public_html klasör içerisine girdikten sonra karşımıza web sitemiz ile ilgili dosyalar karşımıza gelecektir. Bu dosyaların içerisinde .htaccess adında bir dosyamız bulunmaktadır. Bu dosyamıza seçip sağ tık ve edit diyerek dosyamızın içerisine giriş yapalım.

Adım 5 :

.htaccess dosyamızın içerisine girdikten sonra sayfanın en alt kısmında boş bir yere yönlendirme kodumuzu yapıştırıyoruz.

Resimde bulunan .htaccess komutları aşağıdaki gibidir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Adım 6 :

.htaccess dosyamızın içerisine yönlendirme kodumuzu yapıştırdıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan ” Değişiklikleri Kaydet ” butonuna tıklıyoruz ve sayfamızdan çıkış yapıyoruz.

Evet arkadaşlar .htaccess ile Http’yi Https’ye Nasıl Yönlendirilir konumuzu tamamlamış bulunmaktayız. Yönlendirme işlemi ortalama bir kaç dakika içerisinde aktif olmaktadır.

Not :
Bazen .htaccess içerisine yazmış olduğunuz kodların aktif olabilmesi için aynı zamanda WordPress, PrestaShop ve Opencart gibi kullanmış olduğunuz yazılımların ayarlar kısmından da sayfa url’sini https’ye yönlendirmeniz gerekmektedir.

İyi çalışmalar dilerim.

Yukarı Çık