Manuel Site Yedeği Alma ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere manuel yedek alma ve alınan yedeği tekrar geri nasıl yükleyebileceğiniz hakkında sizlere bilgi aktaracağım.
Manuel olarak yedek alma işlemlerini sırasıyla aşağıdaki adımları takip ederek başarılı bir şekilde alabilirsiniz.

Adım 1 :

FTP Programı Üzerinden Yedek Alma

FTP programı üzerinden yedek alma işlemini anlatırken size kullanmış olduğum ve genel olarak da en çok kullanılan Filezilla FTP programı üzerinden dosya yedeklerinin nasıl alındığını aktaracağım.

İlk önce olarak bilgisayarınızda Filezilla programı yüklü değilse arkadaşlar https://filezilla-project.org/download.php?show_all=1 link üzerinden programın ana sitesi üzerinden bilgisayar sisteminize uygun setup dosyasını indirip kurabilirsiniz.

Filezilla üzerinden verilerimizin yediğini almak için programı kurduktan sonra açınız.

Programı açtıktan sonra “ Sunucu Adı “ , “ Kullanıcı Adı “ , “ Parola “ ve “ Kapı Numarası “ yazan kısımların yanındaki kutucukları ftp bilgilerinizi girerek “ Hızlı Bağlan” butonuna tıklamanız durumunda ftp dosyalarınızı görebilirsiniz. Ftp bilgilerinizi bilmiyorsanız, hosting firmanıza bir destek talebi oluşturarak bilgilerinizi talep edebilirsiniz.

Not : Bilmeyen arkadaşlar için Kapı Numarası kısmına ” 21 ” port numarasını yazmanız gerekmektedir.

Adım 2 :

FTP programına giriş yaptıktan sonra sağ taraf sizin web sitenize ait dosyaların barındırıldığı alandır. Sol taraf ise bilgisayarınızda barındırdığınız dosyaları gösteren alandır. Sol tarafta bulunan kısımdan C: > User > Bilgisayar Kullanıcı Adınız > Desktop adımlarını takip ettikten sonra sağ tık yapınız ve masaüstünüze yedeklerinizi alacağınız bir klasör oluşturunuz. Daha sonrasında sağ tarafta bulunan public_html ana dizin klasörünün içerisinde bulunan dosyalarınızı oluşturmuş olduğunuz yeni klasör içerisine sürükle bırak yaparak dosyalarınızı kopyalayın.

Adım 3 :

Ftp programı ile dosyalarınızın yedeğini aldıktan sonra bir sonraki adım veritabanınıza ait yedekleri almak olacaktır. Bu yüzden şimdi cPanel’e giriş yapmanız ve ardından phpmyadmin menüsüne tıklamanız gerekmektedir.

cPanel’ e direk olarak giriş yapmasını bilmeyen arkadaşlar, web tarayıcınızın url kısmına aşağıdaki şekilde kendi alan adını ve uzantısını yazdıktan sonra iki nokta üst üste ” : ” koyup, 2083 yazarak ya da alan adını yazdıktan sonra bölme ” / ” işlemi koyarak giriş yapabilir.

Örnek :
Alanadınız.com:2083 şeklinde ya da alanadınız.com/cpanel yazarak cPanel giriş ekranına doğrudan erişim sağlayabilirsiniz.

Adım 4 :

Phpmyadmin kısmına giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen ekranın sol tarafından veritabanımızı seçip daha sonrasında “ Dışa Aktar “ sekmesini seçiyoruz. Dışa aktar dedikten sonra “ Git “ butonuna tıklıyoruz ve SQL dosyamızı indiriyoruz.

Evet arkadaşlar manuel olarak yedek alma işlemini tamamlamış bulunmaktayız. Şimdi de sıra geldi yeni hosting firmasından almış olduğunuz hizmete ya da farklı bir hosting paketine yedeklerinizi aktarmaya geldi.

Adım 1 :

FTP Yedeğini Geri Yükleme

Eski hosting hesabınızdaki ana dizinden bilgisayarınıza kopyaladığınız dosyaları şimdi de yeni hosting hesabınızın ana dizini olan public_html klasörüne yüklemeniz gerekmektedir.

Adım 2 :

Veritabanı Yedeğini İçe Aktarma

Şimdide sıra geldi eski hosting hesabınızdan dışa aktarmış olduğunuz SQL dosyasını yeni hosting hesabınıza aktarmanız gerekmektedir. Bunun için ise yeni hosting hesabınızın cPanel’ine giriş yapın ve ardından phpmyadmin kısmına giriniz.

Giriş yaptık tan sonra üst menü kısmından “ İçe Aktar “ sekmesine tıklayınız. Ardından dışa aktardığınız dosyayı seçiniz. Dosyanızı seçtikten sonra herhangi bir ayara dokunmayınız ve sayfanın alt kısmında bulunan “ Git “ butonuna tıklayınız.

İşlemleri doğru bir şekilde tamamladığınızda “ İçe Aktarma İşlemi Başarılı Olarak Tamamlandı “ şeklinde bildirim alacaksınız.

Not : Kullanmış olduğunuz scriptin config dosyasında bulunan veritabanı ve kullanıcı adı bigilerini, yeni sunucuda oluşturmuş olduğunuz veritabanı bilgileri ile güncellemeyi unutmayınız. Aksi taktirde “ Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu “ şeklinde hata alabilirsiniz.

Evet arkadaşlar tüm adımları sıralı bir şekilde doğru olarak yamanız durumunda manuel olarak sitenizin yedeğini alma ve geri yükleme işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

Yukarı Çık