Office 365 Online Arşivleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Office 365 Üzerinde Online Arşivleme Nedir ?

Online Arşivleme, bir yedekleme hizmetidir. Office 365 lisansınız kapsamında kullanmış olduğunuz hesabınızın mail kotası dolması durumunda Online Arşivleme işlemini yaparak ücretsiz olarak ek kota tanımlayabilirsiniz. Online Arşivleme işlemi yapabilmeniz için mail kotanızın en az yüzde 90′ ı dolmuş olması gerekmektedir.  Online Arşivleme  işlemi yaparken sizden bir Bekletme Süresi istenilmektedir. Bu Bekletme Süresi, hesabınızda yer alan maillerin arşivlenmesi içindir. Örnek olarak bekletme süresini 2 yıl seçerseniz 2 yıl ve öncesi maillerinizi, 3 yıl seçerseniz 3 yıl öncesi maillerinizi arşive ekleyecektir. Herhangi bir seçim yapılmadığında standart olarak 2 yıl ve öncesi eki maillerin arşivlenmesini belirttiğiniz bir işlemdir. Bekletme süresi için bir işlem yapmadığınızda standart olarak 2 yıl öncesi için arşivleme işlemi başlatılır.

Office 365 Üzerinde Online Arşivlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?  

Office 365 Üzerinde Online Arşivlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler aşağıdaki gibidir.

Online Arşivleme işlemi başladıktan sonra hemen aktif olmamaktadır. Bu süreç maksimum 30 gün kadar sürebilmektedir. Ancak bu genel olarak ortalama 72 saat kadar sürebilmektedir.
Arşivleme işleminin tamamlanabilmesi için arşivleme yapılan hesap için 1 defa için web üzerinden online olarak hesabı açması gerekmektedir. Aksi taktirde süreç uzayabilir ya da Arşivleme hata verebilir.
Online Arşivleme işlemi yalnızca mail deposu yüzde 90 dolmuş hesap için yapılabilmektedir. Doluluk oranı yüzde 90’ın altında olan hesaplar Online Arşivleme işlemini yapamazlar.
Son olarak Online Arşivleme işlemi yapabilmeniz için Outlook sürümünüz en az Outlook 2016 olması gerekmektedir. Eski sürümlerde bu işlem yapılamamaktadır.

Office 365 Üzerinde Online Arşivlemede Sorun Yaşar Mıyım?

Online Arşivleme işlemi sadece Gelen Kutunuz’ da yer alan mailleri kapsamaktadır. Bu nedenle Gelen Kutusu’ nda yer alan klasörleriniz ya da mailleriniz de hiç bir şekilde veri kaybı yaşanmayacaktır. Bu nedenle bu konuda bir sorun yaşamazsınız. Ancak Arşivleme işlemi için Bekletme süresi belirlemezseniz eğer, standart olarak 2 yıl öncesi  maillerinizi sadece arşivleyecektir.

Online Arşivleme işlemi tamamlandıktan sonra Arşivleme seçeneğini Disable’ a getirmeyiniz. Aktif / Etkin olarak kalması gerekmektedir. Disable durumuna almanız durumunda Arşiv de yer alan dosyalarınız da veri kaybı olma ihtimali olabilir.

Office 365 Üzerinde Online Arşivleme Adımları

Office 365 Online Arşivleme İşlemini aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :
İlk olarak Buraya tıklayarak Office 365 hizmetimizin Web giriş sayfasını açıyoruz. E-posta ve şifre bilgilerimizi yazıp İleri butonuna tıklıyoruz.

Adım 2 :
Hesabımıza giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda yer alan Uygulama Başlatıcısı’ na  ardından da İş Ortağı’na tıklıyoruz.

Adım 3 :

İş Ortağı’ na tıkladıktan sonra Microsoft Partner Center sayfası karşımıza gelecektir. Bu sayfadan Customers başlığına tıklıyoruz.

Adım 4 :
Customers sayfasında hangi hesabımız için işlem yapılacaksa eğer ilgili hesabımıza tıklıyoruz.

Adım 5 :
Hesabımız seçtikten sonra karşımıza Service Management sayfası açılacaktır. Bu sayfadan Office 365 hizmeti seçilir.

Adım 6 :
İşlem yapacağımız Office 365 hizmetine tıkladıktan sonra açılan sayfada Kullanıcılar ve ardından Etkin Kullanıcılar başlığına tıklanılır.

Adım 7 :
Etkin kullanıcılara tıkladıktan sonra açılan sayfada işle Online Arşivleme işlemi yapılacak olan kullanıcıyı seçiniz. Ardından açılan yan sayfadan Posta’ ya tıklayınız ve ardından Exchange Özelliklerini Düzenle seçeneğine tıklayınız.

Adım 8  :
Açılan sayfadan Posta Kutusu Özelliklerini seçiniz ve  sonrasında Arşivleme seçeneğini etkinleştiriniz.

Adım 9 :
Arşivleme seçeneğini etkinleştir dedikten sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi bir uyarı sayfası gelecektir. Uyarı penceresinden Bekletme İlkesi belirlemezseniz Arşivleme işlemi 2 yıl öncesine ait mailleri kapsayacaktır.

Not : Bekletme süresini Arşivleme işlemini başlatmadan önce manuel olarak düzenleme yapabilirsiniz.

Adım 10 :
Arşivleme seçeneğini etkinleştirdikten sonra Ayrıntıları Göstere tıklıyoruz.

Ad :
Arşiv dosyamızın ismini belirtiyoruz.

Not : Bir den fazla hesabınız var ise, epostaismi_arsiv@mail.com şeklinde Arşiv dosyanız için isim belirleyebilirsiniz. Dosya ismini belirledikten sonra Tamam’a ve ardından Kaydet butonlarına tıklıyoruz.

Yukarıdaki adımları sıralı ve dikkatli bir şekilde yapılması durumunda işleminiz 48 saat sonra başlamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık