OpenCart Nedir, Kurulumu Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere OpenCart nedir ve kurulumu nasıl yapılır hakkında bilgilendirme yapacağım.

OpenCart nedir ?

OpenCart, tamamen ücretsiz açık kaynaklı bir E-Ticaret platformudur. OpenCart piyasada bulunan diğer E-ticaret platformları arasında önde gelen ve en eski platformlardan biridir. PHP dili ile hazırlanmış ve MySQL veritabanı kullanılarak inşa edilmiştir. 13.000 adet Modül ve Eklenti’ye sahip olan OpenCart, Dünyada 342.000’den fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.

OpenCart Nasıl Kurulur ?

Adım 1 :

OpenCart kurulumu için ilk öncelik olarak arkadaşlar Opencart sitesine giriş yapınız ve Free Download butonuna tıklayarak dosyayı indiriniz.

Adım 2 :

Opencart kurulum dosyasını indirdikten sonra cPanel hesabımızı açıyoruz. Ardından Dosya Yöneticisi > public_html adımlarını takip ediyoruz.
” Yükle ” kısmına tıklıyoruz. Dosya Seç butonuna tıklıyoruz ve Opencart dosyamızı seçiyoruz.

Adım 3 :

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra public_html kısmına Geri Dön linkine tıklıyoruz.
Not : Yükleme işlemi %100 olsa dahi yeşil renk olmadığı sürece Geri Dön demeyiniz.

Adım 4 :

Evet arkadaşlar Opencart kurulum dosyamızı yükleyip ve ardından public_html kısmına Geri Dön linkine tıkladıktan sonra karşımıza yüklemiş olduğumuz Opencart zip dosyamız gelecektir.

Adım : 5

Opencart zip dosyamızı seçip ardından ” Çıkart ” diyoruz ve gelen ekranda “Extract File(s)” butonuna tıklayıp yükleme tamamlandıktan sonra Close diyoruz.

 

Adım 6 :

Evet arkadaşlar zip içindeki dosyalarımızı public_html klasörümüze çıkarttık. Artık alan adımızı web tarayıcımızda kurulum işlemlerine geçeceğiz.
Not : Dosyaları çıkarttıktan sonra Opencart.zip dosyasını silmeyi unutmayınız.

Adım 7 :

Web sayfamızı açtığımızda karşımıza Opencart Lisans Sözleşmesi gelmektedir. Sözleşmeyi okuyup daha sonrasında Continue butonuna tıklıyoruz.

Adım 8 :

Continue dedikten sonra karşımıza hesabımız için sunucu kontrolü yapılmaktadır. Burada aşağıdaki resimde olduğu gibi hata alabilirsiniz. Bu hatanın çözümünü bir sonraki adım da anlatacağım.

Adım 8.1 :

Bir önceki adım da gördüğünüz ekran görüntüsündeki hatanın çözümü oldukça basittir arkadaşlar.
İlk öncelik olarak Dosya Yöneticisi > public_html adımını takip ediyoruz. Ardından ” Dosya ” kısmına tıklıyoruz ve gelen ekrandaki ” Yeni Dosya Adı kısmına config.php yazıyoruz ve Create New Files butonuna tıklıyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra aynı işlemi bu sefer Dosya Yöneticisi > public_html > admin adımlarını takip ederek gerçekleştiriyoruz. İşlemleri tamamladıktan sonra web sitemizde kaldığımız adım da sayfamızı yeniliyoruz. Az önce hata verilen kısımda şuan da herhangi bir sorun olmadığını göreceksiniz.

Buradaki sorunu çözdükten sonra Continue diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Adım 9 :

Evet arkadaşlar şimdi sıra geldi Opencart kurulumumuz için gerekli olan veritabanı bilgilerimizi girmeye…

Veritabanı nasıl oluşturulur hakkında bir bilginiz yok ise eğer buraya tıklayarak veri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

Adım 10 :

Evet arkadaşlar MySQL veri tabanımızı oluşturduktan sonra veri tabanı bilgilerimizi aşağıdaki kısımda gerekli kısımlara giriyoruz. Veritabanı bilgilerini girdiktensonra 2. adımda Opencart Yönetim paneline gireceğimiz kullanıcı adı, parola ve mail adresi bilgilerimizi giriyoruz ve Continue diyoruz.

Adım 11 :

Continue dedikten sonra kurulumumuzu tamamlamak için Dosya Yöneticisi > public_html adımını takip edip ardından ” install ” dosyasını siliyoruz.

Adım 12 :

Dosya Yöneticisinden install klasörünü sildikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir arkadaşlar. Continue diyoruz ve artık web sitemiz için Opencart Kurulumunu tamamlamış bulunmaktayız arkadaşlar.


Adım 13 :

Web sitemizde gerekli düzenlemeler yapabilmemiz için elbette Opencart Admin Yönetim sayfasına erişim yapmamız gerekmektedir.
alanadiniz.uzantisi/admin (alan adınızı ve uzantınızı yazmanız gerekiyor) şeklinde url kısmına giriş yapmanız durumunda aşağıdaki şekilde bir ekran gelecektir.

Kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra Login butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekran Opencart Admin Yönetim sayfasıdır. Web sitemiz için gerekli tüm işlemlerimizi artık buradan gerçekleştirebiliriz.

Evet arkadaşlar Opencart kurulumunu tamamlamış bulunmaktayız.
Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle, iyi günler dilerim.

Yukarı Çık