WordPress Nedir, Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere wordpress hakkında kısa bir bilgi ve detaylı olarak kurulumunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi aktaracağım.

WordPress Nedir ?

WordPress, açık kaynak ile yazılmış ve ücretsiz olarak dağıtılan bir yazılımdır. WordPress ile birlikte hiçbir kodlama bilmeseniz de yapılacak tıklamalarla kişisel ya da kurumsal firmalar için bir web sitesi oluşturabilirsiniz. İlk kez 1989 yılında Richard Stallman tarafından kodlanmıştır. Daha sonrasında ise Free Software Foundation (Özgür Yazılım Vakfı) tarafından yazılmaya devam edilmiştir.

WordPress,  sadece makale yazma, düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platformdur. Ayrıca WordPress, Google tarafından çok hızlı indexlenir  ve sayfa açılışları oldukça hızlıdır.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Aşağıdaki adımları sıralı bir şekilde takip ederek WordPress kurulumunu başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Adım 1 :

İlk öncelik olarak wordpress dosyamızı https://tr.wordpress.org/download/ linki üzerinden dosyamızı indiriyoruz.

Adım 2 :

Daha sonrasında FTP programımızı açıyoruz ve FTP bilgilerimizi dolduruyoruz.
Not : FTP bilgilerinizi bilmiyor iseniz hosting paketinizi satın almış olduğunuz firma üzerinden talep edebilirsiniz.

Adım 3 :

FTP bilgilerinizi girdikten sonra indirmiş olduğunuz dosyaları public_html olan ana dizininize sürükle bırak yaparak kopyala / taşıma işlemini yapıyorsunuz.

Adım 4 :

Dosyalarınızı ana dizininiz public_html’ye taşıdıktan sonra şimdi sıra geldi MySQL Veritabanı oluşturmaya.

MySQL Veritabanı oluşturmak için daha öncesinde anlatmış olduğum ” MySQL Veritabanı Nasıl Oluşturulur ” başlığı altındaki makalemi inceleyebilirsiniz. Ayrıca makalenin anlatılmış olduğu sayfaya gitmek için https://gokhangungor.com.tr/mysql-veritabani-nasil-olusturulur/ linkine tıklayabilirsiniz.

Adım 5 :

Evet arkadaşlar kurulum dosyalarınızı hosting paketinize taşımış bulunmaktasınız. Artık sıra geldi WordPress kurulumuna başlamaya. Bunun için ise web tarayıcınız üzerinden web sayfanızı açınız. Karşınıza aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir ekran gelecektir.
Gelen ekranda “Başlayalım!” butonuna tıklayınız

Adım 6 :

“Başlayalım!” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran da Veritabanı ismini, Kullanıcı adını ve parolayı yazınız ve ardından “Gönder” butonuna ardından ” Kuruluma Başla ” butonlarına tıklayınız.

Adım 7 :

” Kuruluma Başla ” butonuna tıkladıktan sonra karşımıza ” Hoşgeldiniz ” sayfası geliyor. Bu sayfada sitenizin ismini ve yöneticisini belirlemektesiniz. Buraya girmiş olduğunuz bilgileri daha sonrasında ” Admin ” panelinden değiştirebilmektesiniz.
Not : Kullanıcı adını ” admin ” gibi basit bir isim belirlemeyiniz. Sistemde ciddi olarak bir açıklık yaratmaktadır.

Gerekli kısımları doldurduktan sonra ” WordPress’ i Kur ” butonuna tıklayınız. Evet artık WordPress kurulum işlemini tamamlamış bulunmaktasınız.

Adım 8 :

Kurulum işlemlerini artık tamamladınız arkadaşlar. Karşınıza gelen sayfada ” Giriş ” butonuna tıklayınız.

Adım 9 :

“Giriş ” butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen WordPress giriş sayfasından daha önce oluşturmuş olduğumuz kullanıcı adınızı ve belirlemiş olduğunuz şifreyi giriniz ve ” Giriş ” butonuna tıklayınız.

Adım 10 :

Evet arkadaşlar ” Giriş ” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza ” WordPress Yönetim Paneli ” gelmektedir. Böylelikle WordPress kurulumunu artık tamamlamış bulunmaktasınız.

Bundan sonraki adımınız ” WordPress Tema Yüklemesi Nasıl Yapılır ” başlıklı makalemi ziyaret ederek tema yüklemesi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Yukarı Çık